Ostre substancje w ciąży: jakie są ryzyka



Ostre substancje w ciąży: jakie są ryzyka

Ciąża jest wyjątkowym okresem w życiu każdej kobiety. To czas, gdy przyszła mama musi szczególnie zadbać o swoje zdrowie i bezpieczeństwo, ponieważ wszystko co spożywa lub przyjmuję może mieć wpływ na rozwój jej dziecka. Wiele kobiet zastanawia się czy mogą nadal korzystać ze swoich ulubionych produktów lub leków podczas ciąży. Jednym z najczęstszych pytań dotyczących tego tematu jest kwestia ostrości substancji – czy ich stosowanie może być niebezpieczne dla płodu? Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na to pytanie oraz informacje o potencjalnych zagrożeniach.

Co to są ostre substancje?

Ostre substancje to produkty chemiczne lub naturalne składniki żywności charakteryzujące się silnym smakiem lub zapachem. Mogą one pochodzić zarówno z codziennych produktów spożywczych, takich jak papryka chili czy czosnek, jak również z używek np. alkoholu czy tytoniu.
W przypadku tych pierwszych mamy do czynienia głównie ze składnikami odurzającymi nasze receptory smaku i zapachu (np.kapsaicyna zawarta w papryce), natomiast te drugie działają bardziej ogólnoustrojowo, wpływając na nasz układ nerwowy i przemianę materii.

Ryzyko dla płodu

Wiele kobiet w ciąży obawia się spożywania ostre substancji ze względu na możliwe negatywne skutki dla dziecka. Jednakże większość z nich jest bezpieczna do stosowania podczas ciąży, o ile nie są przyjmowane w nadmiernych ilościach.
Najważniejszą kwestią jest unikanie używek takich jak alkohol czy tytoń, które mogą powodować poważne zaburzenia rozwoju u płodu oraz prowadzić do poronienia lub przedwczesnego porodu. W przypadku produktów spożywczych należy pamiętać o umiarze – jedzenie dużych ilości papryki chili czy czosnku może wywołać niestrawność lub zgagę u matki, ale nie ma dowodów na to żeby miało to szkodzić rozwijającemu się dziecku.

Wyjątki od reguły

Istnieje jednak kilka wyjątków od tej ogólnej zasady dotyczącej bezpieczeństwa ostre substancji w czasie ciąży. Należą do nich:

  • Kofeina: Zawarta między innymi w kawie i herbacie może być problematyczna jeśli jej spożycie przekracza 200 mg dziennie (czyli około dwóch filiżanek kawy). W takiej sytuacji może ona wpływać na wagę urodzeniową dziecka oraz zwiększać ryzyko poronienia lub przedwczesnego porodu.
  • Świeże soki: Spożywanie świeżo wyciskanych soków owocowych i warzywnych jest bardzo zdrowe, jednak należy pamiętać o higienie. Niepasteryzowane soki mogą zawierać bakterie które są niebezpieczne dla płodu (np. listeria).
  • Ryby: Zawierają one cenne składniki odżywcze, ale jednocześnie mogą być źródłem rtęci – substancji szkodliwej dla rozwijającego się mózgu dziecka. Dlatego też należy unikać spożywania dużych ilości ryb drapieżnych jak np. tuńczyk czy makrela.

Jak minimalizować ryzyko?

Aby ograniczyć potencjalne zagrożenia wynikające ze stosowania ostre substancje podczas ciąży warto przestrzegać kilku prostych zasad:

  • Zawsze czytaj etykiety produktów aby upewnić się co do ich bezpieczeństwa w czasie ciąży.
  • Należ odpowiednio przygotowywa produkty spożywcze – pasteryzuje surowe mleko i jaja oraz dokładnie myj owoce i warzywa przed ich spożyciem.
  • Unikaj używek takich jak alkohol czy tytoń, a także ogranicz ilość kofeiny do 200 mg dziennie.
  • Zwracaj uwagę na jakość i pochodzenie ryb – unikaj tych z dużą zawartością rtęci.

Podsumowanie

W dzisiejszych czasach wiele kobiet w ciąży jest świadomych wpływu diety i stylu życia na rozwój ich dziecka. Ostre substancje są często obiektem niepokoju przyszłych mam, jednak większość z nich jest bezpieczna pod warunkiem zachowania umiaru oraz odpowiedniej higieny przygotowywanych produktów.
Należy pamiętać o tym aby dokładnie czytać etykiety produktów oraz stosować się do wytycznych lekarza prowadzącego ciążę. Dzięki temu można cieszyć się swoimi ulubionymi smakami nawet będąc w stanie błogosławionym, jednocześnie dbając o zdrowie własne i dziecka.